Kreatywna księgowość

Często zdarzy nam się napotkać w Internecie różne artykuły, które dotyczą tak zwanej kreatywnej księgowości. Czym ona tak naprawdę jest i czy podejmowane w niej działania są zgodne z prawem? Odpowiedź na te i wiele innych pytań znajdziesz w dzisiejszym wpisie.

Kreatywna księgowość to rejestrowanie, ewidencjonowanie oraz prowadzenie innych zapisów i rozliczeń, prezentujących zdarzenia gospodarcze z wykorzystaniem aktualnie obowiązujących zasad rachunkowości. Klucz tkwi w tym, że przepisy prawa trzeba umieć interpretować w odpowiedni sposób. Nie jest on bezpośrednio wskazany, ale jest wynikiem kreatywnego i twórczego myślenia. Kreatywna księgowość oznacza działania zgodnie z prawem, które jednak jest interpretowane i wykorzystywane na korzyść przedsiębiorcy.

Każdy księgowy pracujący w biurze rachunkowym jest odpowiednio wykwalifikowany, nieustannie się dokształca i śledzi na bieżąco wszelkie nowelizacje przepisów prawnych. Dzięki temu potrafi on zastosować konkretne ustawy i rozporządzenia w taki sposób, aby właściciel podmiotu gospodarczego jeszcze na tym skorzystał.

Podsumowując, jeśli usłyszysz gdzieś hasło “kreatywna księgowość”, nie łap się od razu z przerażeniem za głowę. Jeśli jest ona prowadzona we właściwy sposób - jest w pełni zgodna z prawem.